Zdravím vás, po delší době jsem se opět pustila do psaní článků. Tím dnešním bych se s Vámi chtěla podělit o zkušenost z návrhu kuchyně a koupelny s toaletou. Ráda bych tím to poukázala na vhodnost využití rad designéra.
Jak je všeobecně známo, Češi jsou národem kutilů a rádi si všechny věci dělají sami a svépomocí. Většina z nás mám pocit, že vše víme nejlépe a přetvořit si prostor je vlastně strašně snadné. Z toho vyplývá, že využití služeb interiérových designérů většinou považujeme za ztrátu peněz a času. Stojíme před otázkou: „S čím by nám, asi takový designér mohl pomoci?” Právě to bych Vám ráda předvedla v následujících ukázkách.
Vraťme se k první společné schůzce. Klienti mě seznamují se svými potřebami a představou daného prostoru. Z mé strany je na místě vše si zapsat a dobře naslouchat. Pojďme si představit prostor, který se měl upravovat. Jednalo se panelový byt o velikosti 3+1, kde se měla rekonstruovat kuchyně a koupelna s toaletou.
Pro naši ukázku využití designéra využijeme návrh koupelny s toaletou. Koupelna s toaletou byla v původním stavu, většině z nás známé tzn. umakartové jádro. Oběmístnosti měly vlastní vchod.
Jaké byli požadavky klientů? Klienti měli jasnou představu, jak jejich nová koupelna má vypadat. Požadavky (velká vana, umyvadlo, koupelnová skříňka, zrcadlo). Dále koupelnu spojit průchodem s toaletou. Pračka měla být umístěna do kuchyně a sušička na prádlo do pokoje, který by se využíval jen na přespání. Dle slov klientky nevadí běhat s prádlem do jiné místnosti. Ale opravdu chceme běhat s každým prádlem? Myslím si, že ne. Pro vaší lepší představu, vidíte tuto dispozici (jedná se o půdorys) podle klienta na obrázku č.1.
Obr.1 Půdorys (zpracované podle přání klienta)
Pojďme si nyní něco říct o tomto půdorysu. Jak můžeme vidět z obrázku, tak kvůli průchodu na toaletu, nemůžeme využít stěnu. Nábytek lze naskládat na jednu stěnu, která tak vypadá přeplácaně a nahuštěně.
Jako designérka se snažím svým klientům ukázat i jiné možnosti využití daného prostoru. Vysvětlit jaké výhody získají a přesvědčit je o lepším využití místa. Zpracovala jsem dispozici, kterou můžete vidět na obrázku č. 2. Požadavky, klientů jako světlé obklady, velká vana, umyvadlová a vysoká skříňka jsou v návrhu zakomponované. Jediné, od čeho jsem upustila byl průchod na wc.
Obr.2 Půdorys (podle designéra)
A co jsme touto úpravou získali? Z obrázku je patrné, že máme využití pro veškeré stěny, a ještě se nám vešel sprchový kout, který ovšem nebyl v původních požadavcích klientů. Místo pro pračku zde není, jelikož klienti i nadále trvali na jejím umístění do kuchyňské linky.
Otázka k zamyšlení? Jakou variantu si nakonec klienti vybrali? Musím říct, že druhou, ale i u té jsem spolu s klienty provedla pár úprav. Klienti nechtěli sprchový kout, a tak vznikla konečná varianta, kterou můžete vidět na obrázku 3.
Obr.3 Konečný půdorys
Na půdorysu je vidět, že nám zrušením navrhovaného sprchového koutu vzniklo další využitelné místo. Umyvadlová skříňka se zrcadlem se posunula na místo, kde byl navržený sprchový kout a místo původního umístění umyvadla se nakonec vešla kombinovaná pračka se sušičkou. Dveře se otevírají směrem dovnitř. Vana má rozměr 170x75 cm.
Doufám, že tento článek mluví sám za sebe a vy vidíte přínos designéra. Designér je tu pro vás a dokáže využít daný prostor na plno, proto neváhejte využít jeho služeb a přidat se ke spokojeným zákazníkům.
Přemýšlíte nad rekonstrukcí, jak uspořádat nábytek? Rádi byste viděli možnosti a využití vašeho prostoru? Nevíte, kde začít. Pak vám s tím ráda pomohu, napište mi.