v dnešním článku bych chtěla popsat moje zážitky s tapetováním. Co mě k tomu vedlo a jak to dopadlo. Proč? To je jednoduchá otázka. Nikdy jsem to nedělala a člověk má v životě zkusit všechno. A z vlastní zkušenosti se nejlépe čerpají rady a poznatky.
Co se mi na této cestě povedlo? Na co si dát pozor? Než se dostanu k mým zážitkům, chci se Vás zeptat. Zkoušeli jste někdy tapetovat? Hlavním spouštěčem této zkušenosti byla potřeba přeměnit dětský pokoj. Ten stávající se mi přestal líbit a potřeboval urgentní změnu. Zaujala mě myšlenka dát na jednu stěnu v pokoji tapetu. Můj muž tímto nápadem příliš nadšený nebyl, ale pomoc mi přislíbil. To mě jako ženu samozřejmě potěšilo a mohl započít proces výběru té správné tapety.
Na internetu, v hobby marketech a jinde najdeme nepřeberné množství dodavatelů tapet. Ty se liší barvami, vzory, zpracováním, ale i materiálem, ze kterého jsou vyrobeny (papírové, vinylové, vliesové) stačí si jen vybrat. Podle toho, jaký druh tapety si vybere se liší i to, jak se s ní dále pracuje. Já si vybrala dvě tapety papírovou a vliesovou. Přiznám se, že na počítači se mi líbila více ta papírová, ale když jsem jí uviděla ve skutečnosti, mohla jsem si ji osahat a vidět ji tzv. v reálném světle, líbit se mi přestala, a nakonec vyhrála vliesová tapeta. Ta která na monitoru vypadala divně, ale ve skutečnosti překvapila a zvítězila.
Tapeta papírová Tapeta vliesová
Rada od designéra:Pokud si vybereme tapetu přes internet, doporučuji si nechat poslat vzorky. Zabráníte zklamání s barevností či výběrem materiálu. A celkový dojem může překvapit a zásadně změnit vaše rozhodnutí.
Když tapeta konečně dorazila domů měla jsem obrovskou radost. Dokoupila jsem lepidlo na vliseové tapety a mohli jsme začít. V následujících řádcích Vám popíšu obecný postup při tapetování. V prvním kroku zkontrolujte, zda tapety mají stejnou šarži (jedná se o číslo na tapetě), pokud není stejné na všech rolích, tapetu vraťte. Odlišné šarže, Vám nemusí barevně sedět. A to nechcete. Dále si připravíme veškeré pruhy tapety, tak aby vzor navazoval na sebe. Zde je důležité dobře měřit, hned řezat a označit si dané pruhy číslem tak, jak na sebe navazují. Připravíme si lepidlo podle návodu.
Příprava lepidla a tapety
Rada od designéra: Buďte v prvním kroku velice přesní. Pokud si zvolíte tapetu se vzorem, je vždy dobré se podívat kde vzor navazuje a podle toho změřit a řezat. Pruhy si poskládejte na jedno místo tak jak půjdou za sebou a označte číslem.
Co nedělejte: Nestříhejte jen pár pruhů, můžete se pak jednoduše splést s navázáním vzoru nebo zapomenete co kam máte dát. Je dobré vždy nastříhat vše co je potřeba.
Před samotným lepení na zeď, si musíme připravit stěnu na které tapeta bude. Stěna musí být hladká, každá nerovnost je pod tapetou poznat. V našem projektu jsme stěnu oškrábali a natřeli penetrací. Konečně přichází na řadu samotné lepení tapety. To je dobré provádět ve dvou. Snáze se s tapetou manipuluje a docílíte lepšího výsledku. Lepidlo se v našem případě nanášelo přímo na stěnu vždy pod jeden pruh. Tapetu přitlačíme a válečkem uhladíme tak, abychom pod tapetou neměli žádné vzduchové bubliny. Postup opakujeme až do konce.Pokud pod tapetou máme přebytečné lepidlo a vyleze ve spojích, pak stačí odřít vlhkým hadříkem.
Závěrem bych chtěla říct, že mě tapetování hrozně bavilo a určitě jsem neskončila pouze v dětském pokoji. Tížený výsledek mě opravdu zahřál u srdce. Dětská reakce byla opravdu nezapomenutelným zážitkem a jiskřičky v očích mě pobavily. Takže to stálo za to.